Top 5 kolaboracji polskich raperów z zagranicznymi

Na przestrzeni ostatnich lat polski rap bardzo się rozwinął, czego efektem są stojące na wyższym poziomie utwory. Polscy raperzy postawili wysoko poprzeczkę i rozbudzili apetyty oraz oczekiwania słuchaczy. Poprawienie skilli muzycznych dało również możliwość współpracy z artystami, których do pewnego momentu żaden z nas nie spodziewałby się usłyszeć obok artystów z naszego podwórka.

Celowo pomijam  producentów L-Pro czy Matheo, którzy również mogliby pochwalić się utworami z Fabolous czy The Game’m. Tym razem jednak skupimy się na MC’s:

5. WWO feat. Fu & Soundkail – Nie Bój Się Zmiany Na Lepsze

Nie mogło tu zabraknąć  chyba tak naprawdę jednej z pierwszych (jak nie pierwszej) polsko- zagranicznej, a właściwie polsko-francuskiej kooperacji. WWO (Sokół, Jędker i DJ Deszczu Strugi) oraz FU zaprosili do współpracy Dragona Davy i Medhi Mesrine czyli duet o nazwie Soundkail. Teledysk nakręcono w Paryżu, a utwór produkcji Magiery (White House) w dużym stopniu przyczynił się do popularyzacji francuskiego rapu w Polsce czego późniejszym efektem była niejednokrotna współpraca z artystami znad Sekwany.

4.Familia HP feat. Afu-Ra & Miodu – Kuloodporni / Bulletproof.

Dla wielu słuchaczy było sporym zaskoczeniem, a wręcz szokiem jak outsiderzy z Łodzi (Familia HP) mogli doprowadzić do współpracy i nagrania z jedną z legend amerykańskiego rapu Afu-Rą powiązanego z Gang Starrem. Całość uzupełnił w refrenie  Miodu z Jamala i tak w gruncie rzeczy wyszedł przyzwoity track  promowany pod dwujęzyczną nazwą Kuloodporni / Bulletproof.

3. Vienio & Pelson & JWP & Pezet & OSTR feat. Lil’ Dap – U Ciebie w mieście 2

Po sukcesie RBK Hip Hop Tour firma Reebok postanowiła pójść za ciosem wypuszczając pod tą samą nazwą zarówno płytę, jak i singiel promujący trasę „U Ciebie W Mieście 2”. Oprócz czołówki polskiej sceny wystąpił członek grupy Group Home – Lil Dap, której większości z Was przedstawiać nie trzeba.

2. Pasjonaci feat. Snak The Ripper – Nic Nie Warci

Pasjonatów ciężko zaliczyć do mainstreamu polskiego rapu, ale trzeba przyznać, że od zawsze trzymają wysoki poziom (stąd w moim zestawieniu wysokie 2 miejsce). Featuringiem z Kanadyjskim MC – Snakiem The Ripperem (na bicie płynie lepiej niż Michael Phelps !) udowodnili , że tytuł „Nic Nie Warci” można potraktować na przekór.

1. Slums Attack feat.O.S.T.R. & Jeru the Damaja „Oddałbym”

I w końcu zwycięzca, a w zasadzie zwycięscy naszego zestawienia czyli Peja i O.S.T.R. na jednym tracku z legendą Jeru the Damaja współpracującego z Guru czy DJ Premierem z Gang Starra. W planach jest wspólna płyta Peji z amerykańską gwiazdą co niewątpliwie byłoby wielkim przełomem.

 

Ł.B.

Użyte tagi
,