Przytyki, befsztyki, wykrzykniki #1 Eazy E vs Dr Dre

” Przytyki, befsztyki, wykrzykniki” – cykl, w którym prezentujemy znane i mniej znane słuchaczom historie konfliktów między raperami. Hip-hop, jedna miłość, peace and love, ale, bądźmy szczerzy, konflikty zawsze najbardziej elektryzowały publikę.

„Przytyki, befsztyki, wykrzykniki #1 Eazy E vs Dr Dre”

COMPTON 1986

Co podzieliło dwa filary „najniebezpieczniejszej grupy świata”? Aby to lepiej zrozumieć, trzeba cofnąć się do roku 1986, kiedy Eric „Eazy E” Wright i Andre „Dr Dre” Young byli kumplami z jednego z gett Los Angeles – Compton. Różniła ich profesja. Podczas gdy Eazy E zajmował się handlem narkotykami, Dre stawiał pierwsze kroki w branży muzycznej jako członek elektro-popowej formacji World Class Wrecking Crew. Po rozstaniu z grupą, wraz z Eazy’m E, Dj’em Yella, Ice Cube’m oraz Mc Ren’em założyli skład N.W.A. czyli Niggaz With Attitudes (przez krótki okres członkami zespołu byli również Arabian Prince i D.O.C.).

dr-dre-au-lycee

JAK NIE WIADOMO O CO CHODZI…

N.W.A. swoim debiutanckim albumem „Straight Outta Compotn” odniosło ogromny sukces komercyjny. Doprowadziło to do sytuacji, w której członkowie grupy zaczęli mieć zastrzeżenia do tego, jak zarządzana jest wytwórnia Ruthless Records, którą prowadził Eazy E i jego menager Jerry Heller. Pierwszy w 1989 roku odszedł Ice Cube, autor ponad połowy tekstów na albumie, któremu nie podobał się podział zysków ze sprzedaży płyty.

Sytuacja ta dała do myślenia również Dr’owi Dre, który przyjrzał się bliżej pracy Jerry’ego Heller’a i postawił Eazy’emu ultimatum. Albo Eric zwolni menagera, albo Dre odchodzi z N.W.A. Eazy E nie przyjął warunków Andre i zostawił Hallera na stanowisku. Dr Dre dotrzymał słowa i opuścił grupę. Nie rozwiązało to jednak jego problemów, gdyż formalnie nadal był związany kontraktem z Ruthless Records.

jerry-heller-eazy-e

Z pomocą przyszedł mu, zatrudniony dotychczas w wytwórni jako ochroniarz, Suge Knight, który planował rozkręcenie własnego muzycznego biznesu. Obiecał, że rozwiąże sprawę kontraktu Dre. 23 kwietnia 1991 wraz z obstawą odwiedził Eazy’ego w jednym ze studiów nagraniowych, szantażując go, że przetrzymują Jerry’ego w furgonetce. Eazy E ugiął się jednak dopiero, gdy Suge zagroził mu, że wie, gdzie mieszka jego matka i może stać się jej krzywda. Po tym zajściu Jerry Heller próbował odwrócić sytuację na drodze sądowej, podczas gdy Eazy E zastanawiał się nad bardziej gangserskim rozwiązaniem. Ostatecznie Ruthless Records zwolniło Andre Young’a z kontraktu a konflikt przeniósł się na płaszczyznę muzyczną.

SŁYCHAĆ STRZAŁY Z MIKROFONÓW

Debiutancki krążek Dr Dre „The Cronic”, który sprzedał się w ponad 4 milionach kopii, zawierał liczne liryczne zaczepki w stronę Eazy’ego. W utworze „Dre Day” Dr Dre zarzuca byłemu kompanowi, że sprzedał się Heller’owi, obiecuje, że odgryzie się za oszustwa finansowe, czy naśmiewa się z jego wzrostu. Sam klip do utworu, przedstawia Eazy’ego E jako sługasa Jerry’ego, który biega po mieście, próbując załatwić jego interesy.

Eazy E nie pozostał dłużny i w kawałku „Real Muthaphukkin’ G’s” podważył wiarygodność Andre, jako gangstera (Dre nie należał nigdy do gangu) zarzucając mu, że szybko zmienił wizerunek z malującego się szminką (za czasów Wrecking Crew) do popalającego jointy na imprezach.

Te dwa najbardziej znane dissy zostały uzupełnione przez inne. Dr Dre zaczepiał jeszcze Eazy’ego w kawałkach: „The Chronic Intro” i „Bitche’s ain’t shit”, podczas gdy ten odpowiadał mu w: „It’s on”, „Still a nigga”, „Exxtra special thanks” czy „Down 2 the last roach”.

Wkrótce beef miedzy byłymi członkami N.W.A. zamienił się w rywalizację pomiędzy Ruthless a Death Row Records. Dissy nagrywali członkowie obu labeli. Snoop Dogg np. pojechał Eazy’ego na wizji, we freestylu podczas Arsenio Hall Show.

Skalę napięcia może zobrazować sytuacja, kiedy Nate Dogg wraz z ekipą The Dogg Pound został zaatakowany przez podopiecznych Eazy’ego: BG Knockout’a & Dresta’ę na polu golfowym podczas jednej z gier.

EPILOG

Konflikt między raperami zakończył się w momencie, kiedy Eazy E zachorował na AIDS. W wyniku choroby Eric Wight zmarł. Dr Dre kontynuował muzyczną i bisnesową karierą, która w tym momencie zaprowadziła go na szczyt najbogatrzych ludzi w branży.

ROZKMINA

Obaj, Eazy E i Dr Dre, nie pisali swoich wersów. Kto był ich ghostwritter’ami w dissach?

Tekst: Edmund Kuc