Polski street art, który musisz znać – vol.1

Polscy street artyści, których musisz znać.

Polska sztuka miejska jest jedną z najlepszych na świecie. I dziś mam zamiar to udowodnić na czterech przykładach. Okazuje się bowiem, że rodzimi artyści streetowi radzą sobie na arenie międzynarodowej lepiej niż moglibyśmy przypuszczać. A w naszym kochanym kraju nad Wisłą? No też dzieje się całkiem nieźle. Gdańsk ma się czym chwalić. Łódź nie odstaje. Inne duże miasta starają się nadganiać. Mam tylko nadzieję, że ta moda na street art nie minie, a wręcz przeciwnie.

Zacznie ewoluować i już niebawem będziemy mogli zobaczyć coś więcej niż tylko kolorowe murale. A póki co przejdźmy do sedna. Sprawdź cztery powody, dla których uważam, że polski street art jest jednym z najlepszych na świecie.

 

ETAM CRU.

Mateusz Gapski i Przemek Blejzyk, w środowisku bardziej znani jako BEZT i SAINER. Działają ze sobą już ładnych parę lat, obaj są absolwentami łódzkiej ASP na wydziale Grafiki i Malarstwa. Wykształcenie, wspólna zajawka i praktyka pozwoliły im wypracować niepowtarzalny i rozpoznawalny na całym świecie styl. Nie określają się mianem street artowców, a to co robią wolą określać jako malarstwo wielkoformatowe.

etam_02 etam_01

M-CITY

M-City – tak naprawdę Mariusz Waras, choć powinno się już raczej mówić doktor Mariusz Waras, jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie sam wykłada. W ramach projektu m-city stworzył kilkaset murali na całym globie. Ostatnio ruszył z projektem Pracownia Street Artu(http://www.pracowniastreetartu.pl/)

m-city_03 m-city_02

NATALIA RAK

Absolwentka łódzkiej ASP, gdzie obroniła dyplom z Projektowania Grafiki Przestrzennej i plakatu. Jest mistrzynią murali choć jak sama twierdzi, swój pierwszy wielkoformatowy obraz zrobiła nieco przypadkiem.

natalia_rak_01 natalia_rak_02

PENER

Pener od 1995 roku jest związany ze sceną graffiti. W 2006 ukończył Wydział Malarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Znany jest przede wszystkim z murali i dość abstrakcyjnego graffiti. Poza tym maluje obrazy i tworzy instalacje. Można określić go mianem wielkoformatowego abstrakcjonisty.

pener_02 pener_01

Ciąg dalszy być może nastąpi…

Tekst: Kacper Korzeniewski