Polski street art, który musisz znać – vol. 02

Jedziemy z drugą częścią naszego cyklu, gdzie prezentujemy sylwetki polskich street artystów, których musisz znać jeśli kultura miejska jest dla ciebie czymś więcej. Jeśli nie zapoznałeś się z pierwszą częścią – wpadnij i nadrób koniecznie, najlepiej teraz – Polski street art, który musisz znać – vol. 01

Przed wami kolejna czwórka, która robi robotę i nie zwalnia tempa.

Aqualoopa

Jest artystą, filozofem i muzykiem. Sam o sobie mówi, że jest torreadorem płynnych linii i kształtów. Jest również weganinem i abstynentem o mentalności nomada.  Maluje rzeczy małe i duże, animuje obrazki wolne i szybkie, gra muzykę cichą i głośną. W środowisku opinie o nim są dość podzielone. Z jednej strony słychać głosy, że kopiuje Burgermana. Że zbyt łatwo oddaje się komercji. Że tworzy rzeczy, które nie przystoją street artystom. Z drugiej słychać ciche pojękiwania z zachwytu i ogólnie odbiór jest bardzo radosny. Niezależnie od tego, do której z grup się zaliczysz po poznaniu bliżej prac Igora, bezsprzecznie jego prace są charakterystyczne, ciekawe i na polskiej mapie sztuki ulicznej stanowią ciekawe urozmaicenie.

aqualoopa

 

 

Chłopaków zestawiam w duecie z prostej przyczyny. Najlepiej rozpoznawalne i najciekawsze wizualnie są te ich prace, które stworzyli właśnie razem. Sepe/Chazme to duet, który tworzą Michał Wręga (Sepe) – absolwent warszawskiej ASP, oraz Daniel Kalinowski (Chazme) – absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki w Warszawie. Połączenie malarstwa Sepego i architektonicznego warsztatu Chazme tworzy niepowtarzalny i unikalny styl, który przelewany jest na wielkoformatowe obrazy.

sepe_chazme

Swanski

Swanski  to człowiek renesansu. Stara się łączyć zamiłowanie do sztuki, deskorolki i ciuchów. Jeździ po świecie, maluje, współpracuje z wieloma znanymi markami, a poza tym jest ojcem założycielem jednego z najpopularniejszych, streetwearowych brandów w Polsce. Jego prace charakteryzuje rzemieślnicza precyzja. Cóż powiedzieć, jaram się tym co ten typ wyprawia na murach, płótnach, ciuchach, kartkach papieru, deskorolkach i wszystkim co wpadnie mu w ręce.

swanski

 

Otecki

Otecki na co dzień tworzy grafikę warsztatową i ilustracje. W przestrzeni miejskiej działa od końca lat dziewięćdziesiątych. Znany jest przede wszystkim z murali. Jego prace zazwyczaj sprytnie wpisują się w otaczającą rzeczywistość by razem z nią tworzyć niepowtarzalne dzieło.

otecki

 

W tym odcinku to wszystko drogie dzieci. Kolejna lekcja sztuki ulicznej już wkrótce. Nie regulujcie odbiorników i wyczekujcie kolejnego tekstu. A póki jeszcze tu jesteście wbijajcie na mój instagram, kanał na youtube albo po prostu na blog: www.artique.pl

Tekst: Kacper Korzeniewski