Nike w tarapatach? – UE bada umowy podatkowe w Holandii

Wydawałoby się, że problemy finansowe względem różnorodnych podatków nie dotyczą gigantycznych firmy które są z nami na co dzień – nic bardziej mylnego. Skandal ”Paradise Papers” w Holandii, wokół transakcji o niskich podatkach dla firm międzynarodowych pociągnął do odpowiedzialności m.in. Apple czy Ikea.

Dochodzenie wobec Nike ma zbadać przejrzystość umów podatkowych od 2006 roku i ustalić czy przewaga konkurencyjna była uczciwa. Kwota na jakie oscyluje zadłużenie nie została podana do wiadomości publicznej, jednak stawka opiera się na miliardach dolarów, niemniej jest niższa niżeli kara Apple (16,5 mld $). Rzecznik Nike twierdzi, że śledztwo Komisji Europejskiej jest bezpodstawne, a firma zapewnia, że przestrzega wszystkich przepisów podatkowych jak i inne przedsiębiorstwa w Holandii. Szczegóły znajdziecie na stronie ICIJ – Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego.

Jak wspominaliśmy, amerykańska marka nie jest jedyną uwikłaną w podobne problemy – na rozwój sytuacji i jej rozwiązanie będziemy musieli nieco poczekać.

Użyte tagi