Najlepsze kolaboracje sneakersów w 2018 roku

Cyklicznie podsumowujemy premiery odbywające się w minionych miesiącach, a więc postanowiliśmy zestawić również topowe kolaboracje z bieżącego roku! Biorąc pod uwagę fakt, że do jego końca pozostało niewiele, mamy do dyspozycji pełen kalendarz wydań – z udziałem Nike, adidas czy Jordan Brand.

1. Air Jordan IV x Levi’s ”Blue”

Kolaboracja u boku cenionej marki Levi’s to przede wszystkim dziedzictwo i historia – wykorzystując to, co każda z firm potrafi robić najlepiej! Jest to pierwsza propozycja na naszej liście, ale i jedna z najbardziej limitowanych. Zapewne część z was, kojarzy wideo przedstawiające ogromne kolejki gromadzące się kilkadziesiąt godzin przed premierą, które obiegło internet. Pierwsza kolorystyka ”Blue” wraz z cholewką wykonaną z jeansu pojawiła się 17 stycznia.

2. Nike Cortez Kenny III x Kendrick Lamar

Ostatni album artysty okrył się wielkim sukcesem, a to wyłącznie podkręca znaczenie projektu z Nike. Pierwsze informacje o partnerstwie ukazały się już w połowie 2017 roku podkreślając, że będzie dotyczyło sylwetki Cortez. Premiera pierwszego wydania ”Kenny 1” odbyła się 26 stycznia w znacznie ograniczonej wersji. Dalsze projekty takie jak ”Kenny 2” czy ”Kenny 3” potwierdzają liczne zainteresowanie współpracą.

3. Nike Air Max 1/97  x Sean Wotherspoon

Nike Air Max Day co roku ujawnia specjalne wydania, które wzbudzają spore zainteresowanie. O tegorocznej współpracy dowiedzieliśmy się znacznie wcześniej i nie ukrywamy, że projekt był wyczekiwany także przez nas. Wyjątkowa hybryda stworzona u boku Seana, który został finalistą konkursu ”Nike Vote Forward”  zadebiutowała 24 marca.

4. adidas Ultra Boost 1.o x Undefeated

Pierwsze wieści o współpracy pojawiły się wraz z początkiem listopada 2017 roku. Undefeated niejednokrotnie tworzyło projekty z niemiecką marką, a Ultra Boost jest w gronie jednego z bardziej lubianych modeli firmy adidas. W miarę upływu czasu, ujawniono oficjalne zdjęcia dwóch kolorystyk, które trafiły do sprzedaży w towarzystwie kolekcji odzieży i dwóch pozostałych wydań. Premiera miała miejsce 14 kwietnia.

5. Air Jordan IV x Travis Scott ”Cactus Jack”

Nie był to pierwszy projekt rapera u boku Jordan Brand, jednak zdecydowanie najbardziej pożądany. Niebieskie, zamszowe wydanie IV Cactus Jack/Houston Oilers zostało ozdobione logiem Cactus Jack na pięcie, a także czerwonymi i czarnymi detalami. Sprzedaż ruszyła 9 czerwca.

6. Nike Air Max 1 x Parra

Firmy po raz ostatni współpracowały w 2009 roku nad sylwetką Nike Air Max 1 – w tym roku nie było inaczej! Postanowiono kontynuować działania związane z wydaniem i stworzyć na jego bazie coś zupełnie świeżego. Jeden model został przeznaczony gronu ”Friends & Family” natomiast drugi, noszący niewielkie zmiany, zadebiutował 21 lipca. Współpraca zaowocowała również sylwetką Nike Air Zoom Spidron.

7. Nike Air Max Deluxe x Skepta

Kolejna kolaboracja na linii Nike x Skepta została stworzona w oparciu o zapomniany model Air Max Deluxe. Czarną cholewkę charakteryzują elementy nawiązujące wprost do twórczości rapera pod postacią napisów ”NEVER SLEEP ON TOU” i ”12:05 PM JUNE 08 2014”. Poza tym, design przypomina klimat VHS. Model ukazał się 8 września, a sam Skepta oficjalnie przeprosił fanów za tak małą ilość par wyrażając także podziękowania za zainteresowanie.

8. adidas Futurecraft 4D x Daniel Arsham

Duet połączył siły po raz trzeci, a technologia 4D zdecydowanie zasługuje na naszą uwagę. Biorąc pod uwagę fakt, że projekty z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań są nowością w sprzedaży, nie dziwi nas również ich cena. Sylwetkę idealnie odzwierciedla pojęcie przyszłości – nie tylko dzięki ultralekkiej budowie ale i futurystycznym wyglądzie. Kolorystyka ”Aero Green” pojawiła się 12 października.

9. Asics Gel Lyte III x Afew x BEAMS ”Orange Koi”

Firma Asics ma za sobą niezliczone zaplecze znaczących współprac. Na naszą uwagę zasługuję również ostatnia kolaboracja z Afew i BEAMS. Efekty zostały uwiecznione na sylwetce Gel Lyte III w kolorystyce ”Orange Koi”. Forma w jakiej mogliśmy zakupić obuwie zasługuje na słowa pochwały gdyż sam model został zapakowany w dedykowany drewniany box wraz z licznymi dodatkami. Premiera wyczekiwanego wydania odbyła się 10 listopada.

10. Air Jordan 1 x Union Los Angeles ”Black Toe/Blue Toe”

Jeśli mielibyśmy skupić się na najbardziej udanych wydaniach Air Jordan 1 z bieżącego roku, na myśl przychodzi nam m.in. współpraca ze sklepem Union Los Angeles. Duet przygotował dwie kolorystyki, które pojawiły się 17 listopada (w Polsce ukazała się jedna z nich – 24 listopada.) Założyciel sklepu postawił na detale nawiązujące do stylistyki vintage co choć było śmiałym krokiem, to zdecydowanie udanym.

Dziesięć powyższych pozycji wyprzedało się w mgnieniu oka, a ceny odsprzedaży są dość spore. Postanowiliśmy ominąć głośną i w dalszym ciągu trwającą współpracę Nike x Off White i adidas x Dragon Ball Z z racji na zbyt dużą ilość modeli, które pojawiły się w sprzedaży i znacząco utrudniłyby wybranie jednego z nich.