Minus1 – hobbystyczny koncept przecierający szlaki mody ulicznej w Serbii

Zmiany rynkowe i dostępność różnorodnych produktów w ostatnich latach w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit – począwszy choćby od modeli Air Jordan, które jeszcze dekadę temu były niemalże niezauważalne na sklepowych półkach. Choć możemy nadal nieco narzekać, nasza pozycja poprawia się, a na mapie Europy w dalszym ciągu znajdują się państwa, w których zakątki wiele kultowych marek nawet nie dociera.

Dziś skupimy się na Serbii, a to ze względu na hobbystyczne idee przyjaciół – Stefana, Uroša i Bogdana. Cała trójka jest przesiąknięta klimatem streetwearu choć to, w regionie Serbii jest czymś zdecydowanie wyjątkowym, a ponadto – luksusowym. Projekt sklepu Minus1 zrodził się z chęci rozpowszechnienia i świadomości o modzie ulicznej, która w tamtejszych regionach dopiero raczkuje. Niestety głównym powodem sytuacji jest stan finansowy mieszkańców i brak przynależności do Unii Europejskiej, która znacząco ułatwia import i eksport produktów – względem opłat szczególnie. Z tego względu, wiele stron nie pozwala na wysyłkę do Serbii tym samym nie umieszczając jej w tabelach wysyłek międzynarodowych. Dzięki działaniom m.in. takich ludzi jak powyższe trio, wiele firm stara się poprawiać możliwości pozyskiwania produktów w kraju jednak jest to dość długa i wyboista droga.

It feels nice when you wear something expensive and people actually know what the fuck you’re wearing. What’s the point of hype shit if nobody knows about it?

Skupiając się na koncepcie, jest to strona odsprzedaży produktów takich marek jak m.in. Supreme, Palace i wiele innych. Resell jest dość marny co jednak pozwala większej liczbie osób na zakup produktów. Co intrygujące, założyciele są pośrednikami jednak nie zależy im na zarobku i podczas prac nad funkcjonowaniem serwisu, każdy z nich pracuje na dodatkowym etacie. Jak twierdzą, zależy im na rozwoju kultury w sercu Serbii, a chęć zbicia z tego tytułu fortuny (mimo rodzimego pionierskiego projektu) tego nie uczyni. Dlaczego postanowiliśmy napisać o działaniach w kraju znacząco odległym od Polski? Przyczyna jest prosta – projekt pokazuje, jak wielką pasją można darzyć wszystko to, co dzieje się wokół nas. Nie jest to pobudka czysto materialna, a prawdziwe hobby, którego często brakuje. Inicjatywa wykracza poza ramy internetu, ponieważ poza tworzeniem video czy edytoriali, Minus1 chętnie uczestniczą w różnorodnych wydarzeniach oraz pop-upach.

Jeśli macie ochotę sprawdzić co oferuje Minus1, możecie zapoznać się z ofertą za pośrednictwem Instagrama lub sklepu online – pragniemy zaznaczyć, że aby uniknąć wyprzedania produktów w rozsądniejszych cenach do krajów z dostępem do rynku sprzedaży, wysyłka jest możliwa wyłącznie na terenie Serbii.

Użyte tagi
, ,