Lookbook Street Explorers vol.2 od UrbanCity

To mogłaby być kolejna historia z „Wszystkich nieprzespanych nocy”. Piękni i młodzi ludzie w stolicy europejskiego kraju, w modnych ciuchach, korzystają z uroków życia, bez odpowiedzialności, bez oczekiwań. Ale dzieje się w Wałbrzychu. Mieście, które dla fotografa Daniela Bieniasa jest polską Havaną.

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie z Wałbrzychem? To miasto kontrastów, marzeń i nadziei zestawionych z szarą rzeczywistością pamiętającą jeszcze czasy Gierka. Turysta widzi tylko Zamek Książ i Palmiarnię, ostatecznie jeszcze porcelanę. Daniel Bienias pokazał fascynującą odsłonę miasta, z jednej strony opuszczone budynki, a z drugiej kolorowe perełki architektury. Kiczowate? Każde miasto ma takie. W Polsce upodobaliśmy sobie „egzotyczne” zestawienia, o których nie śniło się skandynawskim minimalistom. Blokowiska z PRL-u, przedwojenne kamienice i współczesna architektura tworzą jedność. Tu są znakiem rozpoznawczym. Na co dzień skrajna nędza spotyka się z jaskrawością. Tak z dumą noszą się młodzi i starzy, mieszkający w centrum miasta i przy okolicznych lasach. Sesja „Polska Havana” to manifest i pochwała rzeczy brzydkich. Poszukiwanie niepowtarzalności, interesujących motywów w czymś, czego dziś, w dobie filtrów instagrama nie chcemy widzieć. Fotograf pokazuje, że jest Polska B, która nie potrzebuje upiększonych kadrów, bo jest prawdziwa, a przez to kultowa. To przeciwieństwo perfekcyjnych, ale nudnych plenerów.

Estetyka sesji budowana jest na tęsknocie za analogowymi czasami, kiedy mimo wielu znajomych i braku mediów społecznościowych byliśmy mniej samotni. To fascynacja mocnymi charakterami i wyrazistymi osobowościami, wychowanymi na ulicy, a nie w internecie. Modele Kasia i Janek reprezentują niepokorne, ale bardzo emocjonalne pokolenie. Pokolenie ludzi poszukujących rzeczywistych, a nie nieskazitelnych doświadczeń.

Credits:

fotograf: Daniel Bienias

asystent fotografa: Grzegorz Dańko

modele: Kasia Danioł i Janek Kacprzak

make-up: Agata Piotrowska

stylizacja: Agnieszka Gwardiak