Ile zarobił Michael Jordan?

Straffan, IRELAND: Former NBA legend Michael Jordan smokes a cigar as he attends the opening foursomes session of the first day of the 2006 Ryder Cup at the K Club in Straffan, Co Kildare, in the Republic of Ireland, 22 September 2006. AFP PHOTO/ADRIAN DENNIS (Photo credit should read ADRIAN DENNIS/AFP/Getty Images)

Nie jest to może wielkim zaskoczeniem, ale Michael Jordan jest najlepiej zarabiającym emerytowanym sportowcem na świecie. Dodatkowo, możemy potwierdzić, że jest to najlepiej opłacany sportowiec w historii. Forbes opublikował roczny ranking emerytowanych sportowców, pokazując, że His Airness przoduje w zestawieniu, miażdżąc swoją konkurencję. 110 milionów dolarów w 2015 roku czyni go najlepiej zarabiającym, nie tylko wśród emerytów, ale również biorąc pod lupę aktywnych sportowców (*wsród aktywnych w 2015 roku więcej zarobili Floyd Mayweather oraz Manny Pacquiao). Ciekawe co na to LeBron James, Kobe Bryant, czy Leo Messi i Christiano Ronaldo?

Skąd takie sumy u Michaela na koncie? Możecie się domyślić, że marka Jordan jest kurą znoszącą złote jajka dla Nike. Koncern w ubiegłym roku w samych Stanach Zjednoczonych odnotował sprzedaż obuwia na poziomie 3 miliardów dolarów, z czego 100 milionów powędrowało bezpośrednio do żywej legendy koszykówki, przekraczając jego sumaryczne 15-letnie wynagrodzenie podczas aktywnej kariery sportowca (94 milionów dolarów). Kilka groszy dorzuciło Charlotte Hornets, którego jest większościowym udziałowcem od 2010 roku, czy współpraca z Gatorade, 2k Sports, Fragrances, czy Upper Deck. Imperium MJ to również siedem restauracji oraz salon samochodowy.

Forbes szacuje, że Jordan w 2015 roku przebił o 30 milionów dolarów jakiegokolwiek sportowca na świecie, aktywnego, czy emerytowanego. Plan na kolejne lata jest jeszcze bardziej ambitny: wzrost przychodów Jordan Brand do 4.5 miliarda rocznie do 2020 roku, co mogłoby zwiększyć wpływy na konto emeryta do 200 milionów rocznie.

źródło: Forbes.com

Użyte tagi