„Da Five” – Posse cut po polsku

Posse cut – utwór muzyczny, w którym swoje zwrotki nawija czterech lub więcej mc’s. Polski hip-hop bogaty jest w tego typu kolaboracje: od ulicznych koneksji, przez egzotyczne połączenia po akcję „Wizja lokalna”. Momentami potrafią przynudzać słabszymi zwrotkami, jednak ich niebywałą zaletą jest różnorodność stylów. Zapraszam do subiektywnego wyboru 5 polskich posse cut’ów.

10 osób – Wspólna scena

Pierwsza taka inicjatywa w historii polskiego rapu. Na jednym tracku możemy usłyszeć raperów z Warszawy, Kielc czy Częstochowy, m.in. młodego Tedego, Borixona (pod ksywką Rekin) czy Pyskatego (pod ksywą Zeke). Srogi oldschool.

Bez cenzury – Reprezentuję siebie

W tym utworze z płyty BC „Klasyk” spotyka się cała ówczesna elita ulicznego rapu. Obok chłopaków z JWP/BC występują takie ksywy jak Bilon i Wilku, Sokół czy Fu oraz bardziej podziemni: Foster, Lui lub Weresz. Dużo hip-hopu, mocny klimat w stylu JWP.

WIZJA LOKALNA – Śląsk/Zagłębie

Wizja Lokalna to akcja zapoczątkowana przez undergroundowych warszawskich raperów, mająca na celu przedstawienie podziemnych scen poszczególnych miast. Tak jak nie przepadam za śląskim rapem, tak ichniejsza odsłona Wizji Lokalnej podoba mi się najbardziej. Ciężko się tu doszukać dwóch podobnie brzmiących zwrotek, śląska scena prezentuje się bardzo różnorodnie i oryginalnie.

V/A – Najsilniejsi przetrwają (prod. Dj Premier & Luxon)

Akcja, którą zorganizowała marka Mass Denim na dziesięciolecie działalności powala rozmachem. Na bicie od legendarnego Dj’a Premiera prezentuje się czołówka rapu w Polsce: Ten Typ Mes, Quebonafide, Pelson, Łysol i inni. Na uwagę zasługuje też fabularyzowany teledysk, rzadkość w przypadku posse cut’ów, zazwyczaj ograniczających się do rapowania do kamery.

White House Records x 71 – Posse Cut

Zdecydowanie najgrubsza i bezprecedensowa akcja. Na czterech bitach wyprodukowanych przez duet Laska/Magiera przez ponad osiemnaście minut prezentuje się cała, różnorodna scena hip-hopowa Wrocławia włącznie z inicjatorem akcji Tymonem. Zastanawiający jest jedynie brak Sitka oraz Waldemara Kasty.

Podzielcie się swoimi typami.

E.Kuc