Być jak Bill.

Zawsze chciałam być jak Bill. Jeździć na rowerze i robić zdjęcia. O jednym z czołowych fotografów mody, zazwyczaj wie się tyle. Starszy pan w niebieskiej, roboczej kurtce (wartej 20$) robiący zdjęcia na ulicy. I zazwyczaj wielu ludziom taka wiedza wystarczy, a ja pokażę Ci to inaczej.

Z fotografią jest tak, że zamiast o niej mówić powinno się ją oglądać. Jednak jest coś takiego jeszcze pomiędzy światem zewnętrznym, a kliszą (kartą sd) co się nazywa człowiek. To, ten konkretny człowiek przedstawia nam świat widziany jego oczami, to nie szkło deformuje lub upiększa wizję. To człowiek pokazuje nam jak postrzega ten świat. Jego życie, jego dzieciństwo, jego smutki i radość odbijają się w lustrze aparatu.

bill cunningham
https://zeitgeistfilms.com

Bill tak naprawdę William John „Bill” Cunningham Jr. Zanim został fotografem wykonywał parę dziwnych zawodów. Wychowany przez dwójkę mocno religijnych rodziców wspominał, że to od kościoła zaczęła się jego fascynacja modą. Nie był w stanie usiedzieć podczas mszy, bo pochłonięty był podziwianiem damskich kapeluszy.

W wieku lat 19 przeniósł się do Nowego Jorku i podjął pracę w agencji reklamowej, którą w niedługim czasie porzucił na cześć tworzenia kapeluszy, pod własną marką „William J”.

“ Well, Harvard wasn’t for me at all. I lived first with my aunt and uncle. I was working at Bonwit’s in the advertising department. Advertising was also my uncle’s profession. That’s why my family allowed me to come here and encouraged me to go into the business. I think they were worried I was becoming too interested in women’s dresses. But it’s been my hobby all my life. I could never concentrate on Sunday church services because I’d be concentrating on women’s hats.”

 

bill cunningham
Bill Cunningham hat

Nawet wojsko nie zmieniło pasji Billa. Po powrocie ze służby, jego życie zawodowe przynosiło jeszcze większe sukcesy. Jego kapelusze kupowały takie gwiazdy jak Marilyn Monroe, Katharine Hepburn, czy przyszła, pierwsza dama Jacqueline Bouvier.

Kiedy pasja stała się pracą?

W 1966 roku Bill, dostał swój pierwszy aparat od przyjaciela. Był to, sprzęt warty 35$, który miał traktować jako swój notatnik. Podczas pracy nad kobiecymi stylizacjami dla Chicago Tribune, zaczął robić swoje pierwsze zdjęcia na ulicach Nowego Jorku. Jednym z jego słynnych zdjęć był portret Grety Garbo, której początkowo nie rozpoznał, bo tak bardzo był zaaferowany jej płaszczem.

Bill Cunningham
https://zeitgeistfilms.com

Wkrótce potem opublikował grupę improwizowanych zdjęć w gazecie New York Times, tworząc jednocześnie początek serii On The Street. Cunningham fotografował ludzi na ulicy w każdej sekundzie, jego ulubionym miejscem stał się róg Fifth Avenue i 57th ulicy, który właśnie został uhonorowany jego imieniem. Dokładna nazwa brzmi Bill Cunningham Corner.

Bill
https://zeitgeistfilms.com
Bill Cunningham
https://zeitgeistfilms.com
Bill Cunningham
https://zeitgeistfilms.com

Bill oprócz fotografowania, zajmował się krytyką mody oraz pisaniem esejów na ten sam temat. Twierdził, iż w modzie powinien nastąpić powrót, w kierunku tego co jest noszone, a nie kto to nosi. Przepowiadał, że moda zabije się sama pożyczając ubrania celebrytom i płacąc im za noszenie ich.

Jego filozofię życia można zawrzeć w paru cytatach:

„You see, if you don’t take money, they can’t tell you what to do, kid.”

„Money is the cheapest thing. Liberty is the most expensive.”

„I’m terrified of taking money because then they own you”

I’m a worker in the factory; all we care about is today! A legacy…what a bunch of baloney.”

Mimo, iż przez wiele lat był częścią New York Times Magazine, dopiero w 1994 roku zdecydował się podpisać oficjalną umowę, tylko po to by mieć ubezpieczenie zdrowotne (po zderzeniu jego roweru z ciężarówką). Większość jego zdjęć nie została nigdy sprzedana.

„I’m really doing this for myself. I’m stealing people’s shadows, so I don’t feel as guilty when I don’t sell them.”

Bill Cunningham zmarł 25 czerwca 2016 roku, w wieku lat 87. Już nigdy nie będziemy mieli następnego Billa.

Bill Cunningham
http://stylejourno.blogspot.com/

Więcej na temat życia Billa Cunninghama będziecie mogli obejrzeć w dokumencie o nim:

okładka: http://heelsandbikes.blogspot.com/

Tekst: Agnieszka

Użyte tagi