4 filmy dokumentalne o streetwearze, które znajdziecie na Netflixie

Nie tak dawno przy okazji kampanii reklamowej najnowszego sezonu Narcos, Netflix zamieścił film, w którym kartel z Cali zachęca do porzucenia stron z setkami wyskakujących reklam na rzecz legalnego korzystania z serwisu.

Jeżeli to nie jest dla Was wystarczająca zachęta do zainwestowania w Netflixa, to mamy dla Was 4 inne powody.

Sneakerheadz

Jeżeli wasi rodzice lub znajomi nie rozumieją waszej zajawki na buty, koniecznie pokażcie im ten film. To film, który w bardzo ciekawy sposób zaprezentuje Wam historię kultury, która kręci się wokół obuwia. Poznacie legendy odpowiedzialne za kolaboracje unikatowych parek, najbardziej zapalonych sneakerheadów na świecie, których kolekcje wyceniane są na grube tysiące dolarów, ale przede wszystkim poznacie początki butgry i zobaczycie, jak rozwijała się na przestrzeni lat. Jeżeli głupio ci zadawać pytania na facebookowych grupkach lub boisz się banów, ten film to dla ciebie pozycja obowiązkowa.

Fresh Dressed

„Being fresh is more important than having money. The entire time I grew up, it was like… I only wanted money so I could be fresh” – te słowa Kanye Westa powinny streścić, z jakim filmem będziecie mieli do czynienia. Co prawda obecna moda znacząco różni się od tej z lat 70-tych na Bronxie, ale nie zmieniło się jedno – moda hip-hopowa od zawsze była wyrazem ambicji czarnej społeczności i chęci wyróżnienia się z tłumu. Dowiecie się, jak powstały takie marki jak Fubu, Roca Wear czy Phat Farm, ale też o tym, jak streetwear niejako łączył się już wtedy z high endem za sprawą Dappera Dana. Nawet, jeżeli jesteście już wystarczająco „fresh”, to warto odświeżyć sobie wiedzę na temat historii mody ulicznej.

Abstract: The Art of Design

Dokument, który pokazuje prace designerów z różnych światów. Zobaczycie tutaj, jak rodzą się pomysły w głowach architektów, osób odpowiedzialnych za design sceniczny, ale przede wszystkim powinien zainteresować Was odcinek o Tinkerze Hatfieldzie. Zobaczycie, jak wyglądały jego początki w Nike, jak stworzył potęgę marki Jordan i jak pracował nad automatycznie wiążącymi się butami Nike K-Mag. Oprócz tego mnóstwo anegdotek i ciekawostek, o których opowie wam sam Michael Jordan.

Hip-Hop Evolution

Żeby zrozumieć rozwój streetwearu, należałoby się cofnąć do czasów, kiedy to wszystko się zaczęło. Nie byłoby mody ulicznej, gdyby nie boom na hip-hop, który szturmem podbił ulice Stanów Zjednoczonych. Hip-Hop Evolution to 4-odcinkowy dokument, który zabierze was w czasie do lat 70-tych ubiegłego wieku i pokaże, jak ten gatunek muzyczny przebył długą drogę od głębokiego undergroundu do mainstreamu. Przy okazji dowiecie się też, jak nosiły się największe gwiazdy czarnej muzyki. Jeżeli nie tak dawno, przy okazji 44-tych urodzin hip-hopu nie wiedzieliście, o jakiej imprezie DJ’a Kool Herca trąbił cały internet, to powinniście czym prędzej nadrobić zaległości.