10 rapowych numerów o ciuchach (Polska)

Ubrania, podobnie jak pieniądze, przez długi czas były w polskim rapie tematem tabu. Nie wypadało rapować o modzie, o markach a już na pewno nie o lansie. Z biegiem czasu tendencje uległy jednak zmianom. Raperzy, którzy zaczęli promować własne marki odzieżowe, siłą rzeczy zaczęli poruszać temat streetwear’u. Prezentujemy subiektywne zestawienie (nie ranking) 10 polskich rapowych numerów o ciuchach.

1. Tede – Air Max Classic

Klasyk. Tede na temat ciuchów zawsze miał dużo do powiedzenia, z jego numerów o streetwerze można by złożyć cały mixtape. Jednak utwór z albumu Esende Mylffon to chyba pierwszy numer w polskim rapie traktujący stricte o modzie. Tede rzuca tutaj nazwami ulubionych marek, krojami, fasonami i ulubionymi zestawami. Do dzisiaj pamiętam tłum na koncercie machający swoimi Nike’ami.

2. Pezet – Mamy ten styl

W podobnym okresie o ursynowskiej stylówie nawijał Pezet. „Jak noszę baggy możesz być pewien, że uszyte w Polsce / ciuchy od ziomów to Moro, Focus i Stoprocent”. Raper porównał swoją lokalną ekipę do angielskich chuliganów. Obok nazw polskich marek, przewijają się również zagraniczne. Ciekawe, że po założeniu swojego brandu (Koka), Pezet nie zdecydował się nagrać żadnego numeru w tej tematyce.

3. Smarki Smark – Najki

Luźny numer o butach od legendy polskiego podziemia. Pada trochę nazw modeli, trochę osiedlowych rozkminek. W porównaniu do Tedego i Pezeta Smarki nie próbuje się lansować ciuchami, z jego numerem łatwiej mogą utożsamiać się ziomeczki z ośki, którzy odkładali grosze na nowe buty czy baggy.

4. Zeus, Miuosh, Te-Tris, LJ Karwel – „83-13”

Typowy numer na zamówienie z ewidentnym product placement. Z okazji 30 rocznicy zaprojektowania kultowych Classic Leatherów Zeus, Miuosh, Te-Tris oraz LJ Karwel rzucili kilka luźnych wersów z punchami o butach.

5. Gedz – Szafa Pełna Kicksów gośc, Wena, Małolat

Najświeższy numer w zestawieniu. Gedz zaprosił do numeru o butach dwóch innych fanatyków kicksów: Wenę i Małolata. Jak znasz się na butach wychwycisz trochę modeli spomiędzy wersów.

6. Adi Nowak – Papcie i Używki

Adi Nowak jest zdecydowanie najmniej znanym graczem w zestawieniu. Poznaniak pokazał się szerszej publiczności epką „Nienajprawdziwsze”, z której pochodzi numer „Papcie i Używki”.  Adi opowiada o imprezowych przygodach przez pryzmat swoich butów „zarzygane sznurówki to mapa do chaty od krawężnika do kamienicy”.

7. Sokół, Siwers, Ero – Pieniądze nie śmierdzą

Nie jest to może stricte numer o modzie, ale na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim zwrotka Sokoła, współwłaściciela najlepiej prosperującej obecnie marki hip-hopowej na polskim rynku Prosto, a w szczególności wersy: „I pierdoliłeś coś, że za droga Prosto bluza / nie kupuj jej, ona nie jest dla lamusa”. Jako ciekawostkę dodam, że Ero z JWP jest właścicielem „Serum Sklep” z odzieżą hip-hopową.

8. Eldo – Szyk gośc. Pjus

Mało kto spodziewałby się poruszania tematu mody przez Eldokę. Jednak na albumie 27 pojawia się numer o ciuchach z gościnnym udziałem Pjusa z 2cztery7. Raperzy wymieniają się spostrzeżeniami o stylówach, szastają markami butów i ubrań. Wers numeru? Osobiście: „Na mieście mnóstwo pedałów, chociaż żaden nie jest gejem”.

9. Stasiak „Ja chcę być vintage”

Kolejny członek 2cztery7: Stasiak podszedł do tematu mody z innej perspektywy. Wczuł się w rolę hipsterskiego modnisia z modnych, warszawskich ulic. Zabawny track na lato. Zero lansu, zero spiny.

10. Tau – Logo Land

W totalnej opozycji do powyższych raperów staje natchniony Tau. Przekaz kawałka „Logo Land” to w skrócie: „Nie szata czyni człowieka”. Antykonsumpcjonizm, antylans, antypowierzchowność.

 

Znacie jeszcze polskie rapowe numery o modzie? Zapraszamy do komentowania!