10 rapowych numerów o ciuchach (Polska) #2

Po publikacji pierwszej części artykułu, w mojej głowie niespodziewanie zaczęły się pojawiać kolejne numery o ciuchach, które w jakiś sposób pominąłem. Pogrzebałem jeszcze w sieci i znalazłem kilka następnych. Jedne ewidentnie traktują o modzie, inne luźno do tematu nawiązują. Zapraszam do lektury drugiej części „10 rapowych numerów o ciuchach”.

  1. W.E.N.A. – Tinker Hatfield

W.E.N.A. w temacie mody pozostaje aktualny non-stop. Wystarczy wejść na jego instagram, żeby się o tym przekonać. Tutuł kawałka pochodzi od imienia projektanta butów Nike, odpowiedzialnego za design wielu modeli Air Jordan’ów. Ostatnio W.E.N.A. założył swoją markę odzieżową. Ciekawe czy sztosy o modzie będą się od niego pojawiać jeszcze częściej?

2. NIGER – Nie jestem specem od mody feat. Pablo

Wyluzowany numer o modzie. Majkel i Pablo z dystansem podchodzą do ubrań. Sami nawijają, że są specami od rapu a nie od mody. Dużo zabawnych linijek reprezentantów Śląska.

3. Jot – Jak rozpoznawać hip-hopowca

Tytuł kawałka jest follow-upem do fragmentu „Blokersów”, w których Eldo i Józek czytają artykuł na temat hip-hopowców (legendarny fragment o kurtce pękatce). Podobnie jak NIGER, Jot luzacko traktuje temat mody i rzuca sporo zabawnych linijek o tym, jak rozpoznać raperów. Smycze, baggy, szelesty, kaszkiety.

4. Tede – STREATWEAR

Oczywista oczywistość. Również w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć Tedasa. Numer „Streatwear” z przedostatniego albumu T.D.F.a to 3 zwrotki na temat stylu. Trochę przewózki, trochę ciśnięcia po źle ubranych, zdaniem Tedego, coś o branży modowej. Nie mylcie swagu ze słegiem. Na uwagę zasługują przede wszystkim wersy: „Wjechał temat rzeka, temat ciuchy / parę lat temu mógłbyś jebać, że to temat z dupy / dziś nie masz takiego prawa, pozdrawiam / twój idol zarabia jak kupujesz jego bluzy, masz pytania?”.

5. Quebonafide – Ciuchy, kobiety… feat. Sitek, Ras, Dwa Sławy

„Dostaję ciuchy, jak weź je zabierz” nawija w refrenie Sitek. Quebo i goście przez pryzmat ciuchów i kobiet, poruszają tematy związane z branżą, sponsoringiem i sypią punchami związanymi z ubraniami. Numer został też zremiksowany przez SB Maffiję.

6. Sage – Stopro Odziej się feat. Sobota

Sage w 2010 wydał nakładem Stoprocent mixtape, na którym znalazł się kawałek zachęcający do kupowania ubrań tej matki. Prosty przekaz.

7. W.E.N.A. x VNM – Cytryny

Same zwrotki utrzymane są raczej w melanżowej tematyce, jednak zapadający łatwo w pamięć refren obfituje w product placementy przed „na koszulkach”. Carhartt, Prosto, Quicksilver, Backyard to tylko niektóre z wymienionych marek.

8. Leh – Kurtka

Leh diametralnie odmiennie porusza temat mody. Nie chwali się butami, nie rzuca nazwami marek (częściej mięsem), nie ocenia innych. Opowiada raczej o swojej stylówie: „oszczędza na żyletkach”, „ma kilka przypałowych dziar”, a jego tytułowa kurtka jest „duża, brudna, popękana w szwach”.

9. Mielzky – Żaden rap

Przy okazji ciśnięcia po newschoolowcach, hiphopolowcach, swagerach i innych, których rap to żaden rap, Mielon rzuca też kilka zabawnych wersów nt. stylówy. „Z wyglądu rura, co się kosi pod rondlem…” czy „w katanie raper na szyi drewniany gwizdek / pieprzony arkadius czy inna kurwa ewa minge? „. W samym refrenie pada kwestia: „Rewia mody na scenie? To żaden rap”.

10. Kobra x Juicy – Szpaner

Na zakończenie „Specjalny numer dla tych, którzy chodzą w czystych butach, cenią sobie dobry wygląd, dobrą odzież. Też to lubię.” Tak zapowiada kawałek Kobra i w takim temacie nawija.

BONUS!!! Elemer – Plażowi Plejboje

„Plażowi Plejboje” to wakacyjny hicior o letnich przygodach. Młody Eis na płycie Elemer trochę wyprzedził ówczesną rapgrę i nie został wówczas doceniony a nawet zrozumiany. Nic dziwnego, sprawdźcie tylko poniższe wersy, na początku lat dwutysięcznych polski hip-hop nie był na to gotowy:  „… akcje typu / Koszulki ratowników, maniurki bez staników”, „Taki bajer, zwykłe podrywanie, / patrz kochanie, mam dresy za pięć baniek”. Ideolo na lato.

Więcej numerów nie przychodzi mi do głowy. Zapraszam do komentowania.